Poměrně častým jevem v souvislosti se stěhováním je rozdělení této procedury do dvou nezávislých činností. V té první si přestěhujete sami na vlastní pěst lehčí předměty, například vlastním autem s přívěsným vozíkem, a v té druhé fázi požádáte o stěhování profesionály. Může to probíhat docela elegantně, vše sbalíte do krabic, postupně je na přívěsu navozíte do nového bytu a nakonec ponecháte v původním bytě pouze nábytek, velké spotřebiče a koberce. Na stěhováky tak zbyde výrazně menší podíl práce a vy ještě ušetříte.

stěhování koberců

Koberce – když máte na podlaze rozvinutý koberec na ploše 7 x 4 metry, nepřipadá vám, že je tak těžký. Ale jakmile jej svinete do role, zjistíte, že váží přes půl metráku, a navíc s ním musíte vyjít na schodiště, otáčet se s ním a zvedat do výšky. Velké koberce raději vždy svěřte do péče stěhovákům a pamatujte, že se nesmí ohýbat, jinak se mohou vytrhat jejich vlákna.

stěhování nábytku

Nábytek – víte, že stěhovací firmy i demontují a zpětně montují rozebíratelný nábytek, a že se s tím nemusíte trápit vy? Rozebíratelný nábytek by se měl vždy stěhovat demontovaný, aby se nepoškodily spojovací díly. Mnohem horší situace však nastává u sedacích souprav, zejména rozkládacích pohovek. Některé modely zaujímají obrovský objem, co sotva projde dveřmi, a pohovka je sama o sobě tak těžká, a špatně uchopitelná za polstrování, že i pro stěhováky je to tvrdý oříšek.

Akvária – že se stěhují i trezory a velké hudební nástroje, ví kde kdo, ale stěhováci občas také narazí na přestěhování akvárií. Akvaristika je u nás poměrně rozšířený koníček, sice velmi poklidný a pohodový, ale jakmile dojde na stěhování v Praze 4, přichází mnohdy dramatické okamžiky. Jednak se musíte postarat o přestěhování ryb a rostlin za vhodné venkovní teploty, a pak musíte zajistit převoz samotného akvária. Jde-li o malou nádrž do objemu sta litrů, nasoukáte ji na zadní sedadlo do auta, ale tři sta až pět set litrů – to je něco úplně jiného. Už jen pouhá hmotnost prázdného akvária může přesáhnout sto kilogramů.