Knihy patří k předmětům, které se vyskytují snad v každé domácnosti. Trávíme s nimi volný čas, slouží jako pomůcky v případě návodů a odborných publikací a plní také jistou úlohu estetickou, kdy máme knihy uložené v policích jako dekorativní předměty. V současné době se sice rozmáhá silný konkurenční informační kanál – Internet, ale papírovou knihu nelze ničím nahradit.

knihy v knihovně

Knihy se s námi také stěhují, mění působiště někdy i vícekrát za život a na rozdíl od textilu a některých kusů nábytku, které tu a tam nahrazují nové výrobky, kniha zůstává věrným souputníkem kolikrát až do smrti.

Jak zabalit knihy jako profesionál Odnes to, aby nám mohly sloužit i v novém působišti a nemuseli jsme se s nimi rozloučit?

balení knih

Krabice nepřetěžujte – velkou chybou se může stát to, že si připravíte obří kartonovou krabici, ve které vám kdysi přepravní společnost dovezla lehké lůžkoviny, a vy do ní nyní vyskládáte hromadu knih. Vzápětí zjistíte, že váží přes půl metráku, a jakmile krabici nadzvednete ve dvou lidech, protrhne se její dno. Uvědomte si, že hmotnost knih bývá velmi vysoká, a tak je balte do menších krabic, jejichž celková hmotnost by se měla pohybovat jen mezi deseti a patnácti kilogramy.

Na výšku nebo na plocho – do kartonové krabice vkládejte knihy vždy na plocho, naopak je tam nikdy nepokládejte na výšku tak, jak stojí v knihovně. Jestliže jsou totiž položené na celé ploše knižní vazby, i promáčknutá krabice a silný tlak dalších břemen jim neublíží, zatímco kdyby stály na výšku, vnější desky se mohou pod tlakem zohýbat a polámat.

Deštivé počasí – jestliže předpokládáte, že bude ve stěhovací den deštivo, vložte do krabice nejprve igelitový pytel, a do něj pak teprve knihy. Pytel následně přelepte v místě uzávěru lepicí páskou a takto máte zajištěno, že ani prudký liják s nimi nic špatného nevyvede.