Když jste si kdysi chtěli vzít půjčku, nebylo to zrovna jednoduché. Komunisté si hlídali kde co, a půjčit někomu nebylo jen tak. Použít u nás kapitalistické slovo hypotéka bylo skoro nemožné. Takže nejznámější byla vlastně novomanželská půjčka a půjčka účelová. Ještě byla i stavební, kde se však muselo doložit naprosto všechno. Každá lopata písku nebo pytel cementu. Ale dále.

naše bankovky

Na půjčku bylo třeba doložit podklady v tom smyslu, že člověk žije řádným životem socialistického občana a další nesmysly. Podle výšky půjčky pak museli být ještě ručitelé, jeden nebo dva a teprve pak se to začalo řešit. Co však za komančů nebylo, byly registry. Ty jsou dnes a všechny banky je v hojné míře používají. Pokud tam máte záznam, nemá žádný smysl chodit do banky žádat o půjčku. Ovšem zcela jiná věc je nebankovní hypotéka bez registru. Ale k tomu se ještě dostaneme. My se vrátíme právě k tomu slovu registr.

dolary

V našem případě se jedná o registr dlužníků. Tedy něco jako jmenný seznam lidí, kteří někde něco dluží. Samozřejmě instituci. Není zde záznam o tom, že pan XY dluží slečně AB hrnek mouky, nebo nové koření. O tom že pan XY dluží panu AB za dvě piva se tu také ničeho nedopátráte. Zato třeba zapomenutá splátka za telefon, nezaplacené inkaso a tak podobně už tady je a člověk který tu u toho figuruje je dlužník, a tak zvaný neplatič. V bance tak na běžnou i jakoukoli jinou půjčku prostě nemá nárok a také ji tam nedostane.

My jsme si však výše řekli něco o nebankovní hypotéka bez registru. To je půjčka, u které se registry skutečně neřeší, protože se zde pracuje poněkud jinak. Hodně odlišně. Takže naději získat peníze zde není žádný problém a nikdo není nějak předem odbyt. Proto je velice málo lidí, kteří by odsud odešli s nepořízenou, jsou-li vůbec někde takoví. Je to půjčka pro všechny běžné obyvatele.