Přívodní šňůry a skrytá nebezpečí

Elektrický spotřebič by sice měl od výroby plnit všechna bezpečnostní kritéria, nicméně je to spotřebič, tedy „spotřebovává se“ neboli opotřebovává se. Jeho častým využíváním vzrůstá pravděpodobnost nějakého průšvihu, a někdy opravdu stačí jen málo, aby vás to usmrtilo nebo došlo k požáru. Smrtelné úrazy a požáry jsou s elektrickým proudem úzce propojené a to je právě ten důvod, proč se revize elektro Revize elektro Revtech ve firmách provádí povinně. V domácnostech sice ne, ale to neznamená, že jsou tam zbytečné.

K nejnebezpečnějším jevům v domácnostech, co se týče elektřiny, dochází mimo jiné u přívodních šňůr. Je to vlastně prodloužená „ruka“ elektrického rozvodu ve zdi, a dokud je ta ruka v rukavici, tedy bezpečně izolovaná od vaší pokožky, je všechno v pohodě. Jakmile se ruka z rukavice vysvlékne, mívá smrtící účinky. Poškodit přívodní šňůru je někdy velmi snadné, můžete jí propálit, proříznout, prodřít či prokousat, někdy vědomě, jindy nevědomě, a někdy vám k tomu napomohou i vaše ratolesti nebo domácí zvířata.

přívodní šňůra

Prodlužovací kabely mějte pod kontrolou

Někteří lidé jsou v tomto směru velmi nedůslední a bez skrupulí klidně položí prodlužovačku pod stůl, tam ji sevřou mezi stůl a zeď, položí na ni skříň stolního počítače nebo se na ni posadí i s kancelářským křeslem. Jakmile se tu rozedře izolace vodičů, snadno tu dojde k elektrickému oblouku a požáru. Velmi nebezpečným zvykem je i pohrávání si s kabely pod stolem bosou zpocenou nohou, kdy slaný pot velmi dobře vede elektrický proud – u prodřené izolace je to přímo smrtící nebezpečí.

prodlužovací kabel se zásuvkami

Až si necháte prověřit v rámci elektro revize vaši domácnost, nezapomínejte proto i na tyto zásadní momenty, které mohou vám i vaší rodině zachránit život i majetek, revizní elektrikář nic nepřehlédne a včas vás před nebezpečnými jevy bude varovat a navrhne i vhodnou nápravu.